Մարդկանց թրաֆիքինգի մասին ԱՄՆ պետքարտուղարության 2014թ. զեկույցը
Հունիսի 20-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին հրապարակեց մարդկանց թրաֆիքինգի մասին 2014թ. զեկույցը, որտեղ երկրների դասակարգման սանդղակում Հայաստանը կրկին տեղ է գտել առաջին՝ ամենաբարձր խմբում:
Անցյալ տարի Հայաստանը աշխարհում միակ երկիրն էր, որն անցավ առաջին խումբ: ՀՀ կառավարության արդյունավետ ու շարունակական ջանքերի շնորհիվ, որոնք առաջնորդում է փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի նախագահությամբ գործող Մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարի հարցերով միջգերատեսչական խորհուրդը, Հայաստանը շարունակում է մնալ մարդկանց թրաֆիքինգի՝ այս միջազգային չարիքի դեմ աշխարհում ամենահաջող պայքար իրականացնող երկրների շարքում:
Մարդկանց թրաֆիքինգի մասին պետքարտուղարության զեկույցն այն հիմնական դիվանագիտական գործիքն է, որով Միացյալ Նահանգների կառավարությունը ներգրավում է օտարերկրյա պետություններին մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարում: Զեկույցը ներկայացնում է նորովի ու համընդհանուր վերլուծություն մարդկանց թրաֆիքինգի բնույթի ու ծավալների մասին ողջ աշխարհում և պետությունների կողմից ձեռնարկվող գործողությունների լայն շրջանակը, որն ուղղված է խնդրի վերացմանն ու դրա դեմ պայքարին: Մարդկանց թրաֆիքինգի մասին զեկույցի միջոցով ԱՄՆ կառավարությունը երկխոսություն է ծավալում տարբեր պետությունների հետ հակաթրաֆիքինգային բարեփոխումների իրականացման, թրաֆիքինգի դեմ պայքարի, ինչպես նաև կանխարգելման, պաշտպանության և քրեական հետապնդման ծրագրերին ռեսուրսներ ուղղելու վերաբերյալ: Այս զեկույցն օգտագործվում է միջազգային կազմակերպությունների, օտարերկրյա կառավարությունների և հասարակական կազմակերպությունների կողմից որպես մի գործիք, որ թույլ է տալիս վերհանել այն ոլորտները, որտեղ ռեսուրսներ ուղղելու անհրաժեշտություն կա: Այս զեկույցի և Միացյալ Նահանգների հակաթրաֆիքինգային քաղաքականության անմիջական նպատակն է զոհերին ազատելն ու նրանց հասարակությանը վերաինտեգրվելու հարցում օգնելը, թրաֆիքինգը կանխարգելելը, հասարակության իրազեկման մակարդակը բարձրացնելը, թրաֆիքինգ իրականացնողներին պատասխանատվության ենթարկելը և սահմաններից այն կողմ գործընկերություններ ձևավորելը:
Մարդկանց թրաֆիքինգի մասին զեկույցում պետքարտուղարությունը իրականացնում է երկրների դասակարգում երեք խմբերում՝ դիտարկելով տվյալ պետության ջանքերը «թրաֆիքինգի վերացմանն ուղղված նվազագույն ստանդարտների» ապահովման մասով: Արդեն վեց տարի անընդմեջ Հայաստանի կառավարությունը շարունակական ջանքեր է գործադրում մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարի քաղաքականության, ինչպես նաև դրա իրականացման ուղղությամբ: Մարդկանց թրաֆիքինգի հարցերով միջգերատեսչական խորհրդի նախագահ, փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի և միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի անմիջական օժանդակությամբ Հայաստանի կառավարությունն ամրապնդել է իր սերտ ու ամուր աշխատանքային կապերը հակաթրաֆիքինգային հասարակական կազմակերպությունների, դոնոր կազմակերպությունների, ԶԼՄ-ների և տարածաշրջանային գործընկերների հետ:
Թեպետ առաջին խումբը ամենաբարձր վարկանիշն է, սակայն դա չի նշանակում, որ երկրում թրաֆիքինգի խնդիր գոյություն չունի: Ընդհակառակը, սա ցույց է տալիս, որ տվյալ պետությունն ընդունում է, որ խնդիրը կա, նշանակալի ջանքեր է գործադրում այդ ուղղությամբ և բավարարում է որոշակի ստանդարտների: Ամեն տարի պետությունները պետք է կարողանան ի ցույց դնել որոշակի առաջընթաց թրաֆիքինգի դեմ պայքարի ասպարեզում, որպեսզի պահպանեն դասակարգման սանդղակում իրենց առաջատար դիրքը: Թրաֆիքինգի դեմ պայքարին ուղղված աշխատանքները երբեք ոչ մի երկրում չի կարելի ավարտված համարել:
Հայաստանի վերաբերյալ ամբողջական զեկույցը կարող եք գտնել հաշվետվությունների “ԱՄՆ պետքարտուղարության հաշվետվություններ” բաժնում։

On June 20, U.S. Secretary of State John Kerry released the 2014 Trafficking in Persons (TIP) report, in which Armenia maintained the highest status of Tier 1.
Last year, Armenia was the only country worldwide to advance to this highest tier. Thanks to effective on-going efforts of the Armenian government, led by Deputy Prime Minister Armen Gevorgian’s Anti-TIP Ministerial Council, Armenia remains among the world’s most successful countries in confronting the international scourge of human trafficking.
The Trafficking in Persons (TIP) Report is the U.S. Government’s principal diplomatic tool to engage foreign governments on human trafficking. It represents an updated, global look at the nature and scope of trafficking in persons and the broad range of government actions to confront and eliminate it. The U.S. Government uses the TIP Report to engage other governments around the world in dialogues to advance anti-trafficking reforms, to combat trafficking, and to target resources on prevention, protection and prosecution programs. Worldwide, the report is used by international organizations, foreign governments, and nongovernmental organizations alike as a tool to examine where resources are most needed. Freeing and helping the victims to reintegrate into the society, preventing trafficking and raising awareness among the public, bringing traffickers to justice, and partnership across borders are the ultimate goals of the report and of the U.S Government’s anti-human trafficking policy.
In the TIP Report, the Department of State places each country into one of three tiers based on the extent of its government’s efforts to comply with the “minimum standards for the elimination of trafficking.” For the sixth year in a row, the Government of Armenia continued its sustained efforts to combat trafficking in persons, both at the policy and implementation levels. With strong support from Deputy Prime Minister Armen Gevorgyan – who chairs the anti-TIP Ministerial Council – and the inter-agency working group, the Armenian Government reinforced its vigorous and close working ties with anti-TIP NGOs, donor organizations, media, and regional partners. While Tier 1 is the highest ranking, it does not mean that a country has no human trafficking problem. On the contrary, a Tier 1 ranking indicates that a government has acknowledged the existence of human trafficking, made significant efforts to address the problem, and complies with certain standards. Each year, governments need to demonstrate appreciable progress in combating trafficking to maintain a Tier 1 ranking. A country is never finished with the job of fighting trafficking.