ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում 2014թ. հունիսի 06-ին տեղի ունեցավ «Թրաֆիքինգի և դրա դեմ պայքարի լուսաբանման ամենամյա մրցանակաբաշխություն – 2014-ը»:
Այն նախաձեռնել է ՀՀ-ում մարդկանց շահագործման (թրաֆիքինգի) հարցերով խորհուրդը, որը ղեկավարում է ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը, խորհրդի քարտուղար` ՏԿՆ Միգրացիոն ծառայության պետ Գագիկ Եգանյան:
Երրորդ տարին անընդմեջ մրցանակաբաշխությունը կազմակերպում է «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն» ՀԿ-ն: Լավագույն լրագրողական աշխատանքներն ընտրում է մասնագիտական ժյուրին, որում ընդգրկված են թրաֆիքինգի հարցերով փորձագետներ և լրագրողներ:
Մրցանակաբաշխությունն ամենամյա է, անցկացվում է արդեն երրորդ անգամ և նպատակ ունի թեմային անդրադարձող լրագրողներին և հեղինակներին խրախուսելու միջոցով նպաստել թրաֆիքինգի երևույթի և դրա դեմ պայքարի աշխատանքների մասին հանրային իրազեկման մակարդակի բարձրացմանը:
«Հեռուստատեսություն և ռադիո» անվանակարգում երկրորդ տեղին է արժանացել Հանրային Հեռուստատեսության «Ազատ գոտի» հաղորդաշարի լրագրող Աննա Հայրապետյանը` «21-րդ դարի ստրկություն» հաղորդման համար: Նույն անվանակարգում երրորդ տեղին է արժանացել «Արմնյուզ» հեռուստաընկերության լրագրող Գոհար Արամյանը` «Թրաֆիքինգ տերմին. կյանքի փակուղի» ռեպորտաժի համար:
Մեզ հետ զրույցում Աննան նշեց, որ լրագրողին շատ դժվար է լինում աշխատել թրաֆիքինգի թեմայի հետ, երբ գիտելիքները երևութի մասին բավարար չեն: Իր խոսքերով, այս առումով նրան և «Ազատ գոտի» հաղորդաշարի թիմին շատ օգնեց «Երեք օր anti-trafficking տիրույթում» դասընթացը, որն ապրիլ ամսին կազմակերպել էր «Աուդիո-Վիզուալ լրագրողների ասոցիացիա» ՀԿ-ն լրագրողների համար:
«Երբ սկսում ես ուսումնասիրել երևույթը միայն այդ ժամանակ ես հասկանում՝ թե ինչքան քիչ գիտես դրա մասին. թե ճիշտ սահմանումների, թե զոհերի հետ աշխատելու: «Աուդիո-Վիզուալ լրագրողների ասոցիացիա» ՀԿ-ի կողմից կազմակերպված եռօրյա դասընթացի ընթացքում մենք շատ տեղեկություններ ստացանք թրաֆիքինգի մասին, որոնք օգնում են ստեղծել աշխատելու բանաձևեր, որոնք պատասխանատվության զգացում են արթնացնում. արդեն կոտրված ճակատագրի հետ իրավունք չունես խաղալու», – ասաց Աննան:
«Տպագիր և առցանց լրատվամիջոցներ» անվանակարգում երրորդ տեղին է արժանացել «Հետք» պարբերականի լրագրող Երանուհի Սողոյանը` «Նելլիին գյուղից ցանկանում են վտարել» հրապարակման համար:
Մրցանակը ստանալիս, Երանուհին իր շնորհակալական խոսքում նշեց, որ կցանկանար, որ լրագրողների համար նման մրցանակներ գոյություն չունենային: Մեզ հետ զրույցում նա մանրամասնեց՝ ցանկանում է, որ թրաֆիքինգի երևույթը այլևս գոյություն չունենա, որպեսզի լրագրողները կարիք չունենան գրելու խեղաթյուրված ճակատագրերի մասին:
Մասնագիտական ժյուրին այս տարի երկու անվանակարգում էլ առաջին տեղեր չի շնորհել, «Տպագիր և առցանց լրատվամիջոցներ» անվանակարգում նաև թափուր է մնացել երկրորդ մրցանակի տեղը:
«Ինձ ուրախացնում է, որ առաջին տեղեր չկային, մրցանակաբաշխության ընթացքում, դա նշանակում է, որ էլ ստիպված չենք գլոբալ և խորը անդրադառնալ խնդրին: Սակայն մյուս կողմից դա կարող է նշանակել նաև, որ թրաֆիքինգը ձևափոխվել է և մենք դրա դեմ պայքարելու նոր ճանապարհներ պետք է փնտրենք», – ավելացրեց նա:
Իր հերթին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան «Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության» ծրագրի ղեկավար Էդվարդ Օ. Բրայենը նշեց, որ թրաֆիքինգի հետ պայքարում կարևորությունը ոչ միայն համեմատությունների մեջ է, այլ լրագրողական դաշտի միջոցով հանրության հետ անընդմեջ կապի ու աշխատանքի մեջ լինելը, քանի որ թրաֆիքինգը դեռևս վերջնական չլուծված խնդիր է:

“Annual Award 2014 on coverage of human trafficking and fight against it” has taken place
On June 06, 2014 the “Annual Award 2014 on coverage of human trafficking and fight against it” took place at the United Nations office premises in Armenia.
The award has initiated by the Armenian council of human trafficking issues, represented by the deputy Prime minister, minister of territorial administration Armen Gevorgyan, deputy secretary of the council, head of migration service Gagik Eganyan.
It is already the third year that the “Freedom of Information Centre of Armenia” NGO is organizing the award.Professional jury, the members of which are trafficking experts and journalists, chooses the best journalistic works of the year.
Being organized for already the third time the Annual Award aims to contribute to raising public awareness on trafficking and the combating it throughencouraging journalists and authors who refer to the topic.
In the “TV and Radio” nomination the second place was awarded to the journalist of the “Free Zone” talk show of the Armenian first channel Anna Hayrapetyan for “The slavery of 21st century” program. In the same nomination the third place was awarded to the journalist of Armnews TV channel Gohar Aramyan for “Trafficking term. Life deadlock” reportage.
In the conversation with us, Anna mentioned that it is hard for a journalist to work with the Trafficking subject if the knowledge on the topic is not sufficient. According to her words “Three days at anti trafficking zone” training for journalists organized by “Audio-Visual reporters association” NGO in April had been a great guidance both to her and to the team of “Free Zone” talk show.
“When you start studying trafficking issue, only then you realize how little information you possess on it in regard to both correct definitions and the method of working with victims. During the three days training organized by “Audio-Visual Reporters Association” NGO, we have obtained much knowledge about trafficking, which helps us to develop working formulas which in their turn create responsibilities in yourself: one does not have a right to play with already broken destinies” mentioned Anna.
In the “Print and online media” nomination the third place was given to the journalist of
“Hetq” news Yeranuhi Soghoyan for “Nelly is being evicted from the village” publication. During her speech of gratitude Yeranuhi mentioned, that it would be better if such journalistic awards did not exist after all. By that she expressed her great wish that trafficking phenomenon did not exist, so that journalists would not have to write about broken destinies.
The professional jury did not allocate first place awards in both nominations in 2014. In the “Print and online media” even the second place remained vacant.
In his turn Edward O’Brien transnational crime affairs officer of bureau for international narcotics and law enforcement affairs of the Embassy of the United States of America, mentioned that the importance in the fight against trafficking can not only be conducted by comparison work, but mainly with the help of journalistic field by always being in touch with people and always working with them, as trafficking isnot finally solved problem yet.